«powrót
Górecko Kościelne: kościół św. StanisławaW 1668 r. Marcin Zamoyski sprowadził franciszkanów do osady zwanej wówczas Hutą lub Wolą Górecką. Niebawem powstała kaplica, a na jej miejscu, sto lat później, w 1768 r. istniejący do dziś modrzewiowy kościół pw. św. Stanisława Biskupa .
Świątynia została ufundowana przez Jana Jakuba Zamoyskiego, którego portret znajduje się wewnątrz.
Jednolite rokokowe wyposażenie zostało wykonane w latach 1769-1779 przez snycerzy Jana i Jakuba Maucherów. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Stanisława (z 1777 r.) i Serca Pana Jezusa (nad nim symbol franciszkański - skrzyżowane dłonie). Drewnianą ambonę zdobią rzeźby czterech ewangelistów. Uwagę zwraca także rokokowa chrzcielnica. W zachodniej części świątyni znajduje się skarbczyk, a we wschodniej zakrystia, w której zamieszczono tablicę z historią kościoła.
Franciszkanie prowadzili parafię do 1866 r. Opiekę nad nią przejęli wówczas księża diecezjalni, choć zakonnicy mieszkali tu jeszcze w 1893 r.
Na ścianach kościoła znajdują się tablice upamiętniające żołnierzy września 1939 r. i partyzantów z oddziału AK „Wita", którzy obronili świątynię przed spaleniem w lipcu 1944 r. Obok świątyni stoi murowana dzwonnica. Całość otacza murowane ogrodzenie z bramką i czterema kapliczkami (XVIII w.). Od kościoła w stronę płynącej u stóp osady rzeki Szum prowadzi piękna dębowa aleja, w której rosną drzewa - pomniki przyrody.
W 1968 r. kard. Karol Wojtyła ofiarował parafii relikwie św. Stanisława. W liście skierowanym przez przyszłego papieża do proboszcza parafii Górecko znalazły się wówczas słowa: „Bóg zapłać za zaproszenie do uroczego kościółka położonego w pięknym Roztoczu Lubelskim. Kto wie, czy nie nadarzy się kiedy okazja skorzystania z zaproszenia". © 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. |