«powrót
Karpacz: Kościół WangKościół Wang jest unikalnym zabytkiem dawnej sztuki nordyckiej. Zbudowany został nad jeziorem Vang w Norwegii (stąd pochodzi jego nazwa). W XIX w. kościółek okazał się za mały i postanowiono go sprzedać. Zakupił go za 427 marek król pruski Fryderyk Wilhelm IV.
Całość szczegółowo opisano, po czym rozmontowano i w drewnianych skrzyniach przewieziono do Berlina. Ostatecznie jednak król zadecydował, że nową lokalizacją kościoła Wang będzie Karpacz. Wędrujący zabytek postawiono na zboczu Czarnej Góry, znajdującym się w połowie drogi z Karpacza na Śnieżkę.
Kościół wykonany jest z niezwykle trwałej norweskiej sosny. Cała jego ornamentyka nawiązuje do tajemniczej i fascynującej kultury Wikingów. Szczyty dachowe zdobią rozwarte smocze paszcze, podobne do charakterystycznych dekoracji łodzi wojowników północy.
W górnych narożnikach portali– uskrzydlone smoki, symbolizujące odwieczną walkę dobra ze złem. Na kapitelach stylizowane lwy w roli potworów strzegących wejścia. Na ozdobnych półkolumienkach otaczających drzwi wyrzeźbiono twarze Wikingów, wojowników o rozdwojonych językach. Nad portalem znajduje się runiczna inskrypcja.
Z tym szczególnym miejscem związany jest też cały szereg rozmaitych inicjatyw duchowych i społecznych. To również kościół, w którym ewangelicy Śląska najczęściej zawierają małżeństwa. © 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. |