«powrót
Zobacz: Kodeń: sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Kodeń: historia sprowadzenia cudownego obrazuTradycja podaje, że słynny z pobożności i zasług dla ojczyzny Mikołaj Sapieha (zwany Piusem) w czasie przedłużającej się choroby, w 1631 r. odbył pielgrzymkę do Rzymu.
Papież Urban VIII odprawił Mszę św. w jego intencji przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej. Widok tego wizerunku zachwycił pątnika do tego stopnia, że na audiencji prosił papieża o darowanie tego obrazu, a kiedy ten stanowczo odmówił, przekupił zakrystianina papieskiej kaplicy, wykradł obraz i powrócił do Kodnia.
Papież początkowo rzucił na Sapiehę klątwę. Pod wpływem jednak jego próśb, a także wieści o licznych łaskach i cudach, jakimi Maryja zaczęła obdarzać lud Podlasia, ostatecznie podarował obraz, nakazując jednak magnatowi odbycie pokutnej pielgrzymki.
Wzruszony pokutą Sapiehy, który szedł do Rzymu pieszo pięć miesięcy, na dodatek obdarował go jeszcze czcigodnymi relikwiami.
Po śmierci Mikołaja Sapiehy jego syn, Jan Fryderyk, wyjednał u Ojca Świętego pozwolenie na koronację obrazu. Dokonał jej biskup łucki Stefan Rupniewski 15 sierpnia 1723 r. Był to trzeci obraz koronowany w Polsce. © 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. |