«powrót
Królik Polski: kościół Narodzenia NMP i św. WacławaKościół Narodzenia NMP i św. Wacława w Króliku Polskim (pow. krośnieński) istniał już w XV wieku (pierwsza wzmianka pochodzi z 1469 r.).
Średniowieczny kościół został jednak zniszczony w 1624r. w czasie najazdu tatarskiego. Dwie dekady później udało się go odbudować, częściowo przekształcając - zakrystia była murowana z kamienia, a na piętrze posadowiono skarbiec.
Świątynia nabrała charakteru obronnego - wokół usypany został orbonny wał i kamienny mur (jego pozostałości można oglądać współcześnie).
Obecnie istniejący kościół ufundował w 1754 r. biskup przemyski Wacław Hieronim Sierakowski. Z poprzedniej świątyni zachowała się zakrystia.
W czasie II wojny światowej zniszczona została wieża kościelna.
Kościół znajduje się w centrum wsi, na pagórku. Na wschód od niego znajduje się grota Matki Boskiej z Lourdes, a u podnóża wzniesienia - pomnik ku czci ofiar II wojny światowej.
Światynia konstrukcji zrębowej, z wieżą o konstrukcji słupowo-ramowej. Na ścianach gont. Budowla orientowana, złożona z prezbiterium na rzucie prostokąta zamkniętego od wschodu trójbocznie i prostokątnej, szerszej nawy. Do niej dostawiona jest od zachodu wieża o rzucie niemal kwadratowym.
Na belce tęczowej znajduje się rzeźbiarska Grupa Pasji z połowy XIX stulecia. Wewnątrz świątyni kamienny XVII-wieczny portal z wyrytą w nadprożu datą "1647" oraz żelaznymi drzwiami i zamkiem i antabą.
Późnobarokowy ołtarz główny (druga połowa XVIII w.) z malowanym na desce obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem (1636 r.). Ołtarze boczne są przeniesione z cerkwi w Kamionce. Do cennego wyposażenia należy też późnobarokowa kamienna chrzcielnica (1720 r.), ambona (1759 r.) i prospekt organowy (1756 r.). W zakrystii znajduje się drewniana tablica konsekracyjna z 1756 r. © 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. |