«powrót
krzyże pokutneHistoria krzyży pokutnych sięga głębokiego średniowiecza. Do Polski ten zwyczaj przywędrował z Niemiec lub z Czech.
Krzyże spełniały rozmaite funkcje np.: nagrobne, przeciw zarazie (tzw. Choleryczne), dziękczynne, pamiątkowe i pokutne, (tzw. krzyże pojednania stawiane z reguły na miejscu popełnionej zbrodni).
W XVII wieku obyczaj ten stopniowo zanikał. Zaczęto wtedy grupować krzyże przed kościołami i umieszczać w murach cmentarnych. Krzyże wykuwano z miejscowego materiału jakim był zazwyczaj: piaskowiec, zlepieniec czy granit.
Na świecie zachowało się około 3500 krzyży pokutnych. W Polsce jest ich ponad 600 z czego większość - ok 580 - na Śląsku.
Nadawano im często formę krzyża maltańskiego, lub też stylizowanego liścia winorośli. Występowały też krzyże gotyckie i loretańskie. Często wykuwano na nich daty lub narzędzia popełnionej zbrodni. Według innej interpretacji były to symbole zawodu wykonywanego przez ofiarę. © 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. |