«powrót
Łódź: kaplica Scheiblera, na Starym Cmentarzu w części ewangelickiejNeogotycka nagrobna kaplica Karola Scheiblera na Starym Cmentarzu w części ewangelickiej w Łodzi powstała w roku 1888. Jest arcydziełem architektury cmentarnej.
Karol Wilhelm Scheibler w chwili śmierci (1881 r.) miał kilkanaście milionów rubli. Jego majątek był drugim w Królestwie Polskim po warszawskim przemysłowcu Leopoldzie Kreonenbergu. Na pogrzeb przyszły setki łodzian.
W roku 1883 architekt miasta ogłosił w imieniu spadkobierców Scheiblera konkurs na projekt kaplicy nagrobnej. Mimo atrakcyjnych warunków kolejne dwie edycje nie zakończyły się wybraniem dzieła.
Ostatecznie projekt przygotowali architekci z Warszawy – Edward Lilpop i Józef Dziekoński. Budowa zakończyła się w 1888 r. Fasad i wieża kaplicy zbudowane są z piaskowca. Cegła klinkierowa wypełnia ściany boczne.
Główne wejście do kaplicy nawiązuje do portali w katedrach gotyckich. Nad portalem widnieje rozeta, obecnie pozbawiona witraży. Nad wejściem znajduje się napis „Pamięci Karola Scheiblera”. Pierwotnie był on umieszczony w wersji polskiej. Dopiero Niemcy podczas okupacji zmienili go na niemiecki.
Bogate wyposażenie wnętrza nie zachowało się do dzisiaj. Po II wojnie światowej krypty zostały splądrowane, a szczątki sprofanowane.
Kaplica wymaga gruntownego remontu (koszt szacowany w milionach złotych). Pieniądze na ten cel zbierane są m.in. podczas corocznej kwesty 1 listopada przed Starym Cmentarzu. © 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. |