«powrót
Łódź: kościół Wniebowzięcia NMPKościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi został wzniesiony w latach 1888-97. Parafia, na terenie której się znajduje jest najstarszą wspólnotą katolicką w mieście.
Parafia została erygowana ok. 1365 r. przez biskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię Skotnickiego. Aż do gwałtownego rozwoju Łodzi w XIX w. była jedyną parafią w mieście.
Trójnawowa świątynia powstała według projektu warszawskiego architekta, Konstantego Wojciechowskiego w tzw. stylu wiślano-bałtyckim . Budowla z transeptem ma dwie wieże w fasadzie i wnętrze urządzone w stylu neogotyckim.
Wcześniej, do 1888 r. na jej miejscu stał drewniany kościół św. Józefa Oblubieńca, który został przeniesiony w pobliże cmentarza przy ul. Ogrodowej (gdzie stoi do dzisiaj).
W ołtarzu głównym znajduje się tryptyk ze sceną Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W bocznej kaplicy wisi cudowny obraz Matki Boskiej Łódzkiej, kupiony przez mieszkańców w roku 1655 jako wotum dziękczynne za ocalenie miasta w trakcie najazdu Szwedów.
We wnętrzu znajdują się m.in. płaskorzeźba Chrystusa w Ogrójcu (XVII w.), obraz ze scenami Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (XVIII w.) i monstrancja z XVII w. – dar mieszczanina Pawła Kubowicza. W krypcie kościoła znajduje się trumna Stanisławy Leszczyńskiej. © 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. |