«powrót
kard. Mieczysław LedóchowskiMetropolita gnieźnieński, Prymas Polski. Więziony przez władze pruskie w okresie Kulturkampfu.
Urodził się 29 października 1822 r. w Górkach k. Klimontowa. W 1841 r. wstąpił do seminarium duchownego w Warszawie. Studiował w Rzymie przygotowując się do pracy w dyplomacji papieskiej. W 1847 r. uzyskał doktorat z teologii i obojga praw.
W 1866 r. uzyskał nominację na arcybiskupstwo gnieźnieńsko - poznańskie.
Początkowo lojalny wobec władz pruskich, starał się ograniczać agitację narodową polskiego duchowieństwa.
Uczestniczył w Soborze Watykańskim I, na którym użył tytułu "Prymas Polski", czym podważył dotychczasowe zaufanie pruskich władz.
Od tego czasu jego stosunki z niemiecką administracją tylko się pogarszały. Jawny konflikt wybuchł w związku z kwestią języka, w którym wykładana miała być religia w klasach gimnazjalnych - Ledóchowski nie godził się na język niemiecki w klasach niższych.
W okresie Kulturkampfu doszło do ostrego sporu, gdyż abp. Ledóchowski nie zastosował się do zarządzeń władz, m.in. nadal samodzielnie obsadzał stanowiska kościelne.
Karą dla niepokornego metropolity było zamknięcie seminariów w Poznaniu ( w 1873 r.) i w Gnieźnie ( w 1875 r.), wysokie kary pieniężne oraz ostatecznie - uwięzienie.
Arcybiskup skazany został na 5 lat pozbawienia wolności. Aresztowanie nastąpiło w 1874 r. Choć pozbawiony został prawa zarządzania diecezją, w 1875 r. w czasie internowania, otrzymał kapelusz kardynalski.
W 1876 r. po zwolnieniu z aresztu udał się do Rzymu, gdzie pozostał do śmierci.
Zmarł 22 lipca 1902 r. © 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. |