«powrót
Osiek Jasielski: kościół Przemienienia PańskiegoKościół Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim zbudowany został około 1419 r. Miejscowa parafia erygowana została w 1370 r. Kościół należy do rzadkich przykładów rozwiązań bazylikowych w drewnianej architekturze sakralnej.
Około 1640 r. kościół został poddany gruntownej przebudowie i rozbudowie (m.in. dostawienie wieży – dzwonnicy do zachodniej ściany kościoła). Podczas renowacji w pierwszej połowie XIX wieku wnętrze zyskało neobarokową polichromię.
Świątynia jest orientowana, wzniesiona w konstrukcji zrębowej, z wieżą o konstrukcji słupowo-ramowej. Ściany kościoła pobite są gontem. Trójbocznie zamknięte prezbiterium zbudowane jest na planie prostokąta. Od północy przylega do niego zakrystia, połączona z północną nawą boczną.
Korpus jest trójnawowy, na planie zbliżonym do kwadratu. Do zachodniej ściany nawy przylega kwadratowa wieża. Do północnej ściany nawy przylega nieduża kruchta zamknięta trójbocznie. Nawy boczne są niższe niż nawa główna.
Wnętrze z płaskim stropem, wspólnym dla prezbiterium i nawy głównej. Nawy boczne pokryte są pozornym, spłaszczonym sklepieniem kolebkowym. Wnętrze ozdobione jest neobarokową, XIX-wieczną polichromią.
Wewnątrz m.in. obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w barokowym ołtarzu głównym, dwa barokowe ołtarz boczne, w jednym z nich późnogotycki obraz malowany na desce „Salvator Mundi” (XVI w.), późnogotycka kamienna chrzcielnica, późnogotycki krucyfiks (pierwsza połowa XVI w.). Z kościoła w Osieku wywodzi się tryptyk św. Piotra i Pawła (pierwsza połowa XVI w.), znajdujący się w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu. © 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. |