«powrót
Zobacz: Powsin: sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej Powsin: wizerunek Matki Bożej TeskniącejCudowny wizerunek Matki Bożej Tęskniącej, zwanej Powsińską, znajduje się w ołtarzu głównym sanktuarium w Powsinie od przeszło 300 lat.
Obraz namalowany farbą olejną na płótnie nosi cechy XVII-wiecznej szkoły włoskiej. Jego autor pozostaje nieznany.
Malowidło przedstawia Matkę Najświętszą z dłońmi splecionymi na piersiach. Jej oczy zapatrzone są gdzieś w górę, jakby tęskniące za Synem. Przez wiele dziesięcioleci obraz miał srebrną sukienkę i pozłacaną koronę, podtrzymywaną przez dwóch aniołów. Nową sukienkę, zasłaniającą całą postać Matki Bożej i wydobywającą z tła jedynie twarz i dłonie przygotowano po gruntownej restauracji obrazu w 1975 roku.
Świadectwem kultu Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie są liczne wota. Choć kult ten został częściowo zahamowany w czasie zaborów odżył podczas II wojny światowej i powstania warszawskiego. Wierzono, że za przyczyną tego wizerunku może przyjść ocalenie i odrodzenie ojczyzny.
Od 1753 roku wizerunek Maryi zasłaniany jest namalowanym na desce obrazem Trójcy Świętej. Obraz odsłaniany jest podczas nabożeństw majowych i październikowych oraz w święta i uroczystości maryjne.
Głowę powsińskiej Madonny zdobi złota, papieska korona, którą 28 czerwca 1998 roku uroczyście nałożył Prymas Polski Kardynał Józef Glemp.
Źródło: Sanktuarium Matki Bożej Teskniącej © 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. |