«powrót
Sieradz: kościół św. StanisławaPodominikański kościół św. Stanisława powstał w połowie XIII stulecia. Był pierwszą nowo zbudowaną świątynią poświęconą kanonizowanemu 8 września 1253 r. świętemu.
W 1331 r. kościół został zniszczony przez Krzyżaków i odbudowany w 1380 r. w stylu wczesnego gotyku. Budowla nabrała wtedy charakteru świątyni jednonawowej oszkarpowanej z pięcioprzęsłowym prezbiterium na planie prostokąta. Cegła została ułożona w wątku wendyjskim. Kościół przylega do dawnego klasztoru dominikańskiego.
Kolejna przebudowa czekała kościół w okresie baroku, później – w 1817 r i w początkach wieku XX – była remontowana.
Najciekawszy element gotycki zachował się w południowej ścianie – obecnie zamurowany i częściowo przysłonięty ostrołukowy portal o ościeżach w formie wałków z profilowanej cegły.
Jego wewnętrzny łuk zdobi dekoracja z eliptycznymi otworami, a wewnętrzny – formowana cegła o wycięciach treflowych. Okna, pierwotnie ostrołukowe, zostały przemurowane na barokową modłę.
Wewnątrz sklepienie kolebkowe z lunetami na gurtach, natomiast w prezbiterium – kolebkowo-krzyżowe.
Zabytkowe wyposażenie to m.in. fragment późnogotyckiego tryptyku szkoły krakowskiej „Zdjęcie z krzyża”. © 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. |