«powrót
Toruń: kościół św. Piotra i PawłaBarokowy kościół św. Piotra i Pawła w Toruniu został ufundowany w 1644 r. przez Stanisława Sokołowskiego, starostę dybowskiego i kasztelana bydgoskiego, na terenie wsi Małe Piaski. Od początku był świątynią reformatów.
Konsekracja kościoła odbyła się w 1659 r., a jego budowę zakończono dwa lata później. Wznoszenie całego kompleksu przeciągało się jednak – z powodu śmierci fundatora i potopu szwedzkiego.
W klasztorze mieszkał król Jan Kazimierz wraz z dworem, który w 1658 roku stąd kierował walkami o odzyskanie Torunia zajętego przez Szwedów. W podziękowaniu za zwycięstwo król miał ufundować ołtarz św. Piotra i Pawła, a królowa Maria Ludwika Gonzaga – ołtarze boczne. Na początku XVIII w. do środkowego przęsła kościoła dobudowana została kaplica Najświętszej Marii Panny.
Po kasacie zakonu i zamknięciu prowadzonej przez zakonników szkoły elementarnej w 1832 r. świątynia stała się siedzibą parafii w miejsce spalonego kościoła św. Anny na Podgórzu.
Jednonawowy kościół z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Razem z przylegającym od południa klasztorem, tworzy czworobok z kwadratowym wirydarzem pośrodku. Świątynia – zgodnie z regułą franciszkańską – nie posiada wieży.
Na płaskim sklepieniu krzyżowym znajduje się polichromia według L. Torwirta z 1957 r.
Późnobarokowe wyposażenie – ołtarz w prezbiterium, ołtarze boczne, ambona, stalle i sceny figuralne – rzeźbione jest w drewnie.
W kaplicy wisi barokowy obraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej autorstwa Kazimierza Łukaszewicza (1795 r.). © 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. |