«powrót
Warszawa: bazylika Najświętszego Serca JezusowegoBazylika Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej na warszawskiej Pradze należy do najokazalszych budowli sakralnych stolicy. Wybudowana została w latach 1907-1923 z fundacji Marii i Michała Radziwiłłów.
Budowę rozpoczęto według projektu wzorowanego na rzymskiej Bazylice św. Pawła za Murami. Na skutek inflacji po I wojnie światowej projekt ten trzeba było nieco zmodyfikować.
W 1923 r. świątynia została konsekrowana. Papież Pius XI nadał jej tytuł Bazyliki Mniejszej. W 1931 r. kościół objęli salezjanie . Jeszcze przd wybuchem II wojny w 1939 r. umieszczono w tympanonie fasady płaskorzeźby przedstawiające adorację Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Freski w absydzie prezbiterium wzorowane są na sztuce bizantyjskiej i przedstawiają świętych czczących Serce Pana Jezusa oraz samego Jezusa w mandorli wraz z personifikacją Kościoła i Polski. Z lewej strony znajduje się kaplica Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.
Bazylika pełniła rozmaite funkcje. W czasie wojny w jej podziemiach odbywały się tajne komplety, ukrywano tu też osoby poszukiwane przez władze okupacyjne. Obecnie podziemia zaadoptowane są na cele katechetyczne. Znajduje się w nich także sala teatralna. (Odbywały się tam próby Teatru "KLAMRA".
Przy bazylice na Kawęczyńskiej znajduje się Świetlica Socjoterapeutyczna dla dzieci, Katolicka Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Stowarzyszenie Katolicki ruch Antynarkotykowy "Karan" prowadzony przez księży pallotynów oraz Salezjańska Organizacja Sportowa "Salos".
Działają też inne liczne stowarzyszenia i wspólnoty (zob. wiecej...), m.in. Neokatechumenat, czy Ruch Rodzin Nazaretańskich.
Przy parafii istnieje kilka chórów i grupa teatralna. Działa też Parafialny Klub Pomocy Sąsiedzkiej. © 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. |