«powrót
Warszawa: kościół św. Stanisława KostkiParafia św. Stanisława Kostki erygowana została 25 grudnia 1927 r. Według niektórych źródeł miało to być pamiątką 250 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. Budowę kościoła według projektu Łukasza Wolskiego rozpoczęto w 1930 r. i już w 1939 r. ukończono wększość prac. Niestety podczas wojny świątynia została niemal w pięćdziesięciu procentach zniszczona. W czasie Powstania Warszawskiego w podziemiach kościoła funkcjonował powstańczy szpital.
Konsekracja nowej, odbudowanej świątyni nastąpiła w 1963 r. Dokonał jej prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński.
Świątynia jest trzynawowa, z dwiema dużymi kaplicami - Matki Bożej (znajduje się w niej wierna kopia Obrazu Jasnogórskiego , zwana Matką Boską Żoliborską) i Serca Pana Jezusa. Architektura wnętrza nawiązuje do tradycji romańskich i wczesnochrześcijańskich bazylik. Stąd obejście wokół prezbiterium, empory i baldachim nad ołtarzem.
W kościele odnaleźć można wiele akcentów patriotycznych i narodowych. Wmurowane są w nim liczne tablice umamiętniające bohaterów walczących o niepodległość. Na witrażach w prezbiterium przedstawione są sceny z historii Polski, a z balkonów w nawie głównej zwisają sztandary symbolizujące dzieje walki o wolność Ojczyzny.
Z kościołem tym związany był ks. Jerzy Popiełuszko . © 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. |