«powrót
Zamek Bierzgłowski: zamek krzyżackiDobrze zachowana jedna z najstarszych krzyżackich budowli obronnych – pięcioboczny gotycki zamek krzyżacki z XIII w. znajduje się w miejscowości Zamek Bierzgłowski (powiat toruński).
Pierwotnie w tym miejscu stał pruski gród należący do rycerza Pipina. Został on jednak zdobyty przez krzyżaków w 1232 r. Zakon przystąpił natychmiast do budowy zamku drewnianego. Pełnił on nie tylko funkcje klasztoru, ale także warowni.
Do budowy zamku murowanego krzyżacy przystąpili po 1263 r. Gotycka budowla powstawała do 1305 r. Do wzgórza można było dotrzeć od zachodu i południa, pokonując wysokie i strome zbocza. Mniej obronne dojścia wzmocniono murami i fosami.
Zamek składa się z pięciobocznego zamku głównego i przedzamcza (3 budynki gospodarcze i wieża bramna). W skrzydle zachodnim zachował się refektarz i kapitularz.
Do 1466 r. zamek był siedzibą komtura krzyżackiego, potem starostów. Po II wojnie światowej w krzyżackiej warowni mieścił się dom opieki społecznej. Od 1992 r. właścicielem zamku jest diecezja toruńska.
Na bramie wjazdowej znajduje się wykonana z bloku surowej gliny płaskorzeźba wyobrażająca trzech rycerzy (prawdopodobnie ok. 1300 r.). © 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. |