«powrót
Komunia i WyzwolenieComunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie), CL jest ruchem w Kościele ukazującym chrześcijaństwo jako wydarzenie całkowicie nowe i niepowtarzalne w historii.
Członkowie CL przekazują orędzie, że Bóg stał się człowiekiem, historycznym towarzyszem naszej ludzkiej drogi i że Jezus z Nazaretu jest obecny w znaku przyjaźni, komunii, wspólnoty, to jest w Kościele, który jest jego Ciałem. Z tych dwóch źródeł rodzi się zapał misyjny, aby Chrystus został poznany i uznany jako Pan czasu i historii.
Ruch zrodził się w połowie wieku XX z doświadczenia wiary ks. Luigi Giussaniego. Początkowo ks. Giussani stworzył grupę młodzieżową działającą w ramach Akcji Katolickiej. Jednak już w latach 70. ruch przyjął obecną nazwę.
W 1982 r. Papieska Rada ds. Świeckich uznała Bractwo Comunione e Liberazione jako stowarzyszenie na prawie papieskim. Do Polski CL dotarł na przełomie lat 60. i 70. Formalnie obecność Ruchu została zainaugurowana podczas spotkania ks. Giussaniego i polskiej Diakonii w 1983 r. w Olsztynie koło Częstochowy.
Uczestnicy Ruchu prowadzą normalne życie. Związanie z CL nie pociąga za sobą ani szczególnych zobowiązań, ani nowych praktyk. Członkowie ruchu uczestniczą w cotygodniowych spotkaniach zwanych “Szkołą wspólnoty”.
“Jest to rodzaj katechezy i rozmowy prowadzonej przez osobę wyznaczoną przez odpowiedzialnych Ruchu” – tłumaczył ks. Giussani. Podczas spotkania zebrani czytają wskazane teksty, aby je zrozumieć i wzajemnie pomagać sobie w kształtowaniu dojrzałego spojrzenia na własne życie.
Ruch Comunione e Liberazione obecny jest w ponad 70 krajach na całym świecie. Najwięcej wspólnot jest we Włoszech i Hiszpanii. Bractwo Comunione e Liberazione skupia ok. 40 tys. dorosłych członków. W Polsce jest około tysiąca członków ruchu. © 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. |