«powrót
bp Czesław KaczmarekOrdynariusz kielecki, działacz społeczny, represjonowany i więziony przez władze komunistyczne.
Urodził się 16 kwietnia 1895 r. w Lisewie Małym k. Sierpca. Rozpoczął pracę jako nauczyciel. W 1916 r. wstąpił do seminarium duchownego w Płocku. W 1922 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Kontynuował studia i w 1927 r. uzyskał doktorat w Instytucie Nauk Społecznych i Politycznych w Lille we Francji. Podczas studiów prowadził też aktywną pracę duszpasterską wśród polskiej emigracji.
Po powrocie do kraju rozpoczął ożywioną działalność duszpasterską i społeczną. Zaangażował się w Akcję Katolicką , organizował duszpasterstwo młodzieży, zakładał czasopisma.
24 maja 1938 r. mianowany został biskupem kieleckim. Podczas wojny i niemieckiej okupacji bardzo angażował się w działalność charytatywną, prowadził konspiracyjne seminarium duchowne, opiekował się uciekinierami, wspierał materialnie ruch oporu.
Działalność tę kontynuował w warunkach powojennych, wspierając ubogich i angażując się w odbudowę zniszczeń.
Był też aktywny jako duszpasterz. Zwracał uwagę na intelektualną i duchową formację młodzieży, zwłaszcza przyszłych duchownych, erygował nowe parafie, przeprowadzał akcje trzeźwościowe.
20 stycznia 1950 został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Poddany torturom "przyznał się" do niepopełnionych czynów, po czym w procesie pokazowym we wrześniu 1953 r. skazany został na 12 lat więzienia oraz utratę praw publicznych.
Zwolniony został w 1957 r. Powrócił wówczas do swojej diecezji. Udało mu się w niej pozostać mimo ponownych prób usunięcia go przez władze w 1959 r., licznych szykan, pomówień i osobistych upokorzeń.
Zmarł 26 sierpnia 1963 r. w Lublinie. Zrehabilitowany został pośmiertnie w 1990 r.
© 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. |