«powrót
Chrystus zmartwychwstan jest (MP3)Średniowieczna pieśń wielkanocna, najstarszy znany utwór poetycki w języku polskim. Tekst (jedną zwrotkę) zamieścił Świętosław z Wilkowa w zaginionym dzisiaj Graduale katedry w Płocku (1365 r.).
Krystus zmartwychwstał je,
Jest to trop do łacińskiej sekwencji wielkanocnej Victime paschali laudes z XII w. Polski tekst wykonywano na przemian ze zwrotką łacińskiej sekwencji podczas procesji rezurekcyjnej (por. Wielkanoc). Pieśń prezentuje centralne prawdy o Zmartwychwstaniu Pańskim: Chrystus rzeczywiście zmartwychwstał, w ten sposób dał wierzącym przykład i nadzieję na powstanie z martwych, aby mogli kiedyś królować z Bogiem. Melodyjny kształt, równa ilość sylab w wersach oraz rym czyniły ją łatwą do zapamiętania i wykonywania. Stąd jej ogromna popularność. Prawdopodobnie w Krakowie wykonywano dodatkowo inne zwrotki, z których każda była wołaniem do jednego z krakowskich patronów: Stanisława, Floriana i Bernardyna. Z Małopolski pochodziła także inna wersja pieśni z charakterystycznym połączeniem wołania: Alleluja. Kyrie eleison po każdej strofie. Tutaj adresatami byli: Jezus, Bóg Ojciec, Maryja i św. Stanisław. Obecnie śpiewana wersji pieśni ma 9 zwrotek:
1. Chrystus zmartwychwstan jest,
2. Leżał trzy dni w grobie,
3. Trzy Maryje poszły,
4. Gdy na drodze były,
5. Powiedz nam, Maryja,
6. Gdy nad grobem stały,
7. Jezusa szukacie?
8. Łukasz z Kleofasem,
9. Badźmy więc weseli
posłuchaj pieśni w wykonaniu scholi Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego © 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. |